Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 12:20

Czy metformina pomoże nam schudnąć?



Poszukiwanie skutecznych metod pozwalających na uporanie się ze zbędnymi kilogramami to cel, który od lat przyświeca kobietom. Jednym z rozwiązań, o których mówi się obecnie ze szczególnie dużą nadzieją jest metformina. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, czy rzeczywiście może okazać się ona idealnym rozwiązaniem podczas zmagań z nadwagą i otyłością.

Czym jest metformina?

Metformina jest organicznym związkiem chemicznym stosowanym między innymi pod postacią doustnego leku o właściwościach przeciwcukrzycowych. Zapisywana jest pacjentom zmagającym się z cukrzycą typu 2. Na rynku aptecznym pojawia się pod wieloma nazwami handlowymi i jest przepisywana na receptę.

Jej najważniejsze działanie sprawia, że w cukrzycy typu 2 dochodzi do poprawy tolerancji glukozy. Lek pozwala też na hamowanie wchłaniania glukozy bezpośrednio z dostarczonego nam pokarmy. Jest to rozwiązanie, którego stosowanie nie pociąga za sobą zagrożenia z hiperglikemią, co jest ważne tak w przypadku pacjentów zmagających się z cukrzycą, jak i zdrowych. Lek jest też znany z tego, że odznacza się korzystnym wpływem na stężenie lipidów we krwi. Pacjenci często podkreślają, że podczas terapii chudną, lekarze przypominają jednak, że nie jest to wcale zasługa cudownych właściwości substancji. Konieczne jest także regularne ćwiczenie i mądre odżywianie się.

Metformina – zalecenia do stosowania

Metformina jest zapisywana przede wszystkim tym pacjentom, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, a sama choroba rozwija się bez powikłań. Praktyka ta jest szczególnie częsta w odniesieniu do pacjentów otyłych. Może się jednak okazać, że lek będzie przepisany przez endokrynologa lub ginekologa, jeśli zaburzenia hormonalne przyczyniają się do tego, że pacjentka nie jest w stanie utrzymać właściwej masy ciała. Ma to miejsce w przypadku niedoczynności tarczycy oraz chorób takich, jak wielotorbielowatość jajników. Nawet w takim przypadku jednak lek jest przepisywany jedynie po serii badań oraz po konsultacji z pacjentkami.

Na to uważaj

Metformina nie jest cudowną pigułką, która rozwiązuje problem z nadwagą. Stosując ją należy mieć więc świadomość tego, że może pociągać za sobą szereg niepożądanych działań. Nie powinno się zażywać leku bez skonsultowania tego kroku z lekarzem. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym jest kwasica mleczanowa. Nie mamy z nią do czynienia często, należy jednak liczyć się z możliwością jej pojawienia się. Początek stosowania metforminy może być szczególnie uciążliwy. Często odnotowuje się na tym etapie zarówno biegunki, jak i lekkie rozwolnienie. Objawy z czasem ustępują, możemy jednak usłyszeć o pacjentach, u których są na tyle intensywne, że zmuszają do odstawienia leku. Nie każdy jest też w stanie dobrze znosić smak, jaki pozostaje w ustach już po użyciu tego leku. Oczywiście, każdy z tych objawów powinien być traktowany poważnie, a co za tym idzie – zgłaszany lekarzowi. Nie można też zapominać, że nie ma mowy o przyjmowaniu metforminy na własną rękę oraz o samodzielnym zwiększaniu jej dawek, gdy działanie leku wydaje się nam niewystarczające.

Dowiedz się więcej o metforminie na stronie forumginekologiczne.pl