Najnowsze wiadomości

"Dzien dobry TVN" liderem programów śniadaniowych na...

Rodzaje i cechy charakterystyczne win i ich odmian

Ryby w diecie. Na zły cholesterol, chorą tarczycę, demencję...

25 maja 2022 18:46

Jak czyścić szafki kuchenneNiewiele jest obszarów w Twoim domu bardziej narażonych na brud, tłuszcz i bakterie niż Twoje szafki kuchenne. Dzieci zamykające i otwierające szafki kuchenne, tłuszcz pochodzący z gotowania lub kondensacji pary wodnej z temperatury zewnętrznej mają wpływ na Twoje szafki, wymagając od Ciebie sprzątania ich raz w tygodniu, jeśli nie codziennie.

Najlepszym sposobem, aby oczyścić szafki kuchenne, lub jakąkolwiek szafkę dla tej sprawy, jest stara dobra moda TLC. Często, ciepła woda, rozcieńczony uniwersalny środek czyszczący i twarde szorowanie zrobi sztuczkę. Jednak proces ten może się drastycznie zmienić w zależności od powierzchni szafki. Poniżej, znajdziesz najlepsze sposoby, aby oczyścić drewno, malowane i metalowe szafki kuchenne.

Materiały do czyszczenia szafek kuchennych

Sprzątanie szafek kuchennych ledwo zależy od rodzaju posiadanych szafek. Jednakże, w przypadku ogólnych wskazówek dotyczących czyszczenia szaf, należy wziąć pod uwagę następujące materiały:

  1. Uniwersalny środek czyszczący
  2. Nieścieralny uniwersalny środek czyszczący
  3. Detergent i woda
  4. Ocet i woda
  5. Soda oczyszczająca i woda do pieczenia

Jak czyścić szafki na drewno

Najlepszym sposobem na czyszczenie szaf drewnianych jest zakup środka do czyszczenia drewna z mydłem olejowym. Wiele z nich można kupić stosunkowo tanio w lokalnym sklepie z narzędziami. Z drugiej strony, możesz czyścić swoje drewniane szafki używając codziennych materiałów, które prawdopodobnie już posiadasz.

  • Detergent: Właściciele domów mogą używać dowolnego oleju/smaru do cięcia naczynia lub detergentu do prania i wody do czyszczenia ich szafki z drewna. Zasadniczo należy mieszać dwie filiżanki wody z każdą filiżanką detergentu. Nie należy przesadzać z szafkami, ponieważ może to zrujnować wykończenie. Po zastosowaniu roztworu czyszczącego należy przetrzeć go wilgotną szmatką, a następnie przetrzeć osobną suchą szmatką.
  • Ocet: Jeśli nie posiadasz płynnych detergentów, ocet i woda są cennym substytutem. Ocet jest dobry do usuwania lepkich folii, które najprawdopodobniej są spowodowane przez brudne ręce.
  • Soda do pieczenia: Najtwardsze plamy powinny być skonfrontowane z sodą oczyszczoną. Stwórz pastę, mieszając ją z wodą, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką.

Podobnie jak w przypadku wszystkich omawianych przez nas metod, właściciele domów powinni testować wybrane materiały na małych powierzchniach, które nie są łatwo zauważalne. Poczekaj kilka godzin zanim zajmiesz się bardziej widocznymi szafkami, aby upewnić się, że nie niszczysz wykończenia lub koloru.

Jak czyścić malowane szafki

Malowane na bazie oleju szafki, znacznie trwalsze niż drewno, zawsze mogą być dobrze wyczyszczone. Można używać tych samych produktów, które zostały omówione powyżej, lub uniwersalnych środków czyszczących. Ponieważ nie musisz martwić się o wykończenie, powinieneś być w stanie szorować wystarczająco mocno, aby usunąć brud lub bakterie przenoszone przez żywność za pomocą uniwersalnych środków czyszczących. Podobnie jak w przypadku szafek drewnianych, najlepszym sposobem czyszczenia uporczywych plam na malowanych szafkach kuchennych jest soda oczyszczona i woda.

Jeśli twoje szafki były malowane w stylu lateksowym na bazie wody, zachowaj ostrożność podczas szorowania. Zwłaszcza w przypadku sody oczyszczonej, możesz porysować powierzchnię. Lepiej trzymać się ciepłej wody i nieabrazyjnego, uniwersalnego środka czyszczącego. Pamiętaj, aby delikatnie pocierać powierzchnię, aby uniknąć zarysowania szafki.

Jeśli myślisz o przemalowaniu, zapoznaj się z naszymi poradami dla majsterkowiczów, jak malować szafki kuchenne i łazienkowe.

Jak czyścić szafki metalowe

Metalowe szafki są prawdopodobnie najłatwiejszą powierzchnią do czyszczenia. Wszystkie powyższe taktyki będą działać z metalem, z wyjątkiem sody oczyszczonej. Jednakże, tak jak w przypadku drewna, nie należy przesadzać z wodą. Długotrwała wilgoć może prowadzić do rdzy.

Kuchenne szafki są narażone na więcej brudu, bakterii i tłuszczu niż jakikolwiek inny obszar twojego domu. Częste sprzątanie przy użyciu powyższej taktyki nie tylko zaoszczędzi ci wiadro lub dwa na sprzątaniu, ale także zapewni twojej rodzinie zdrowie przez cały rok.